Новости

Ministri Edmond Ademi ju drejtua komisionit për politikë të jashtme në parlamentin Italian.

Albanian

Министерот задолжен за дијаспора, Едмонд Адеми, денес на последниот ден од работната посета во Италија и Ватикан,  оствари билатерални средби во Италијанскиот парламент и во Министерството за Ндворешни Работи.

Во Италијанскиот парламент министерот Адеми оствари средба со Претседателката на комисијата за надворешни работи, Марта Гранде, додека во Италијанското МНР  директорот  на Генералниот директорат за италијански граѓани во странство и политиките за миграција, Луиџи Мариа Вињнали.

 

Itali, 10 vjet nga tërmeti në Abruzzo: Ministri Edmond Ademi kujton viktimat nga Republika e Maqedonisë së Veriut

Albanian

Ministri për diasporë, Edmon Ademi po qëndron për vizitë pune në Itali, në suaza të së cilës sot në Abruzzo- Akile  dhe Poxhio Picençe mori pjesë në ceremoninë për shënimin e 10 vjetorit nga tërmeti në Akile.

Ceremonia u hap me fjalën përshëndetëse nga ana e kryetarit të komunusës Poxhio Picençe, dhe ministri Ademi.

Pages